Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci

Czy planujesz zamontować panele fotowoltaiczne na dachu domu? Czy zastanawiasz się nad tym, jakich formalności należy dopełnić, aby podłączyć fotowoltaikę do sieci? W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Kto może starać się o podłączenie modułów PV do sieci?

Po zmianach ustawy o OZE na instalację systemu fotowoltaicznego decydują się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Coraz częściej z tego rozwiązania korzystają również podmioty instytucjonalne: parafie, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie energetyczne oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Jakie warunki należy spełnić, aby podłączyć fotowoltaikę?

Proces podłączania systemu modułów PV może różnić się w zależności od warunków przyłączeniowych. W świetle obowiązującej ustawy Prawo energetyczne istnieją dwa tryby: przyłączenie na podstawie zgłoszenia oraz przyłączenie na podstawie wniosku. Pierwszy tryb stosuje się, gdy obiekt wyposażony w fotowoltaikę jest podłączony do sieci dystrybutora, a moc instalacji nie przekracza mocy przyłączeniowej. Drugi wykorzystuje się w sytuacji, kiedy moc zamontowanej fotowoltaiki jest większa od mocy przyłączeniowej nieruchomości albo gdy obiekt nie jest w ogóle podłączony do sieci.

Schemat podłączania fotowoltaiki do sieci

Załatwienie formalności należy rozpocząć nie później niż na 30 dni przed planowaną datą przyłączenia.
Najpierw zbierze wszystkie dokumenty, których wymaga zakład energetyczny. Należą do nich: schemat instalacji obiektu, dane techniczne sprzętu, certyfikaty, wydruk z KRS lub CEiDG.

Uzupełnij wniosek dotyczący zgłoszenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci. Jego wzór jest dostępny u operatora zakładu energetycznego. Wzory wniosków różnią się od siebie w zależności od operatora. Wypełniony dokument możesz dostarczyć za pomocą poczty tradycyjnej, osobiście lub wysłać e-mailem na wskazany adres mailowy. Przykładowe dokumenty znajdziesz na stronie operatora sieci energetycznej. We wniosku będziesz musiał uzupełnić informacje dotyczące: danych osobowych właściciela instalacji, określić typ instalacji, danych techniczne systemu PV i danych na temat mocy maksymalnej, jak i zainstalowanej mikroinstalacji. Będziesz również musiał podać informacje na temat typów i ilości wykorzystywanych urządzeń oraz dane osobowe instalatora i posiadane przez niego uprawnienia. Pamiętaj o podpisaniu wypełnionego dokumentu.

Jeśli zakład energetyczny rozpatrzy Twój wniosek pozytywnie, wymieni bezpłatnie Twój licznik na licznik dwukierunkowy. Ma na to tylko 30 dni.

Następnie podpiszesz kompleksową umowę, w niektórych przypadkach umowę sprzedaży energii oraz świadczenia usług dystrybucji energii elektrycznej.

Od tego momentu możesz korzystać z instalacji i czerpać z niej prąd. Procedura podłączania mikroinstalacji fotowoltaicznej nie należy do skomplikowanych. Jednak może zająć Ci sporo czasu. Dlatego jeśli nadal nie jesteś pewnym czy poradzisz sobie z tym, zleć to doświadczonej firmie zajmującej się fotowoltaiką.

Informacje kontaktowe
Nasz adres
ul. Kapitańska 116, 75-206 Koszalin
Napisz do nas!